Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 20 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 1
Toplam : 1
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 30
Bugün Çoğul : 30
Bugün Toplam : 60

Dün Tekil : 64
Dün Çoğul : 64
Dün Toplam : 128

Genel Toplam : 7407274
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
ÇOCUKLARDAKİ HAP BAĞIMLILIĞI NASIL FARK EDİLİR
Bu yazara ait yazılar | Tüm yazarlar

Uzmanlar, hap bağımlısı çocuklardaki değişikliğe dikkat çekerek aileleri uyarıyor. İşte hap kullananlarda görülen belirtiler…

"Sağlıkları sık sık bozulur, çok su içerler, kilo kaybı olur, tahammülsüz ve kavgacı olurlar, okul başarıları düşer."…

         Ankara Numune Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Klinik Şefi Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, madde bağımlılığında son 5 yılda karşı karşıya kalınan en büyük tehlikenin çoklu kullanım olduğunu belirtiyor. Tedavi için başvuran gençlerin birden fazla maddenin bağımlısı olduğunu vurgulayan Doç. Dilbaz, "Bu maddelerin arasında en çok tercih edilen Ecstasy. Bize başvuran hastaların yüzde 95'i Ecstasy kullanıyor. Bu bize artık bu tür maddelerin daha kolay ulaşılabilir olduğunu ve ucuzladığını gösteriyor" diyor. Ailelerin çocuklarını izlemesi gerektiğini belirten Doç. Dilbaz "Ancak belirtileri dikkatli izleyip iyi değerlendirmek gerek. Burada en büyük yanlış çocuğu itham etmek. Bundan kaçınmak gerek" diye uyarıyor. Doç. Dilbaz, çocukta gelişecek değişiklikler konusunda şunları söylüyor: "Aile çocuklarının yeni arkadaşlarını tanımamaya başlar. Çocukların fiziksel sağlığında bozulmalar ortaya çıkar. Sık sık gribal enfeksiyonlar, ani kilo kayıpları görülür. Çok su içerler. Hızlı konuşma, hızlı düşünme gibi ajitasyon tabloları görülür. Tahammülsüzlük ve kavgacılık oluşabilir. Okul başarısı azalır. Yalnız kalmayı tercih eder, uyku düzenleri bozulur"

DOĞRU İLETİŞİM ÖNEMLİ

Bu belirtileri gören ailelerin "Benim çocuğum uyuşturucu kullanıyor" fikrine kapılmak yerine "Çocuğumda bir gariplik var" diye düşünmeleri gerektiğini söyleyen Dilbaz şöyle devam ediyor: "Öncelikle sabırlı olmalılar. Bu tür maddeleri gençler önce dener, daha sonra sosyal kullanıcı olurlar. Ardından da kötüye kullanma ve bağımlılık gelir. Önemli olan deneme esnasında çocukla doğru iletişimi kurmaktır, neden denemek istediklerini, bu boşluğa neden düştüklerini araştırmak gerekir."

MEB'İN EYLEM PLANI

Milli Eğitim Bakanlığı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Namık Sönmez, madde bağımlılığıyla ilgili olarak, ilgili birimlerin 2006-2011 yıllarını kapsayacak bir eylem planı hazırladığını söylüyor. Sönmez, konuyla ilgili olarak düzenlenen raporlarda, son zamanlarda madde kullanımı konusunda meydana gelen artışın, "çekirdek aile yapısındaki değişimin olumsuz etkilerinden kaynaklandığı" tespitinin yapıldığını belirtiyor.

Zayıflamak isteyen kızlara 'hap' tuzağı

Hastalarının büyük çoğunluğunda Ecstasy kullanımı gözlemlediğini söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, son yıllarda hasta profilinin değiştiğini kaydediyor. Ev kadınlarının bile zayıflatıcı hap denilerek tuzağa düşürüldüğünü belirten Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Başkanı Tarhan şu uyarıları yapıyor: "Kişiler özellikle, değişik haplarla istediği duyguyu yakalayabilecekleri şeklindeki yönlendirmelerle kandırılıyor. Örneğin 'Torbacı' denilen satıcılar ilk önce 'Nasıl bir hap istiyorsun? diye soruyor. 'Muhabbet hapı mı yoksa enerji veren hap mı verelim?' diyorlar. Halbuki muhabbet hapı kokain karıştırılmış hap."

SAĞLIKSIZ SU KAYBI

 

Tarhan, özellikle genç kızları uyarıyor: "Genç kızları tuzağa düşürmek için en sık kullanılan yöntemlerden biri de zayıflama vaadi. İçerisine floramin katılmış Ecstasy yapıyorlar. Ecstasy'nin yan etkilerinden biri aşırı su kaybı. Dolayısıyla vücut sağlıksız bir biçimde su kaybediyor. Su kaybından dolayı kilosu düşen kullanıcı da, hapın zayıflattığı kanısına kapılıyor."

Eski bir kullanıcı: Meğer çok cahilmişiz

(24 yaşında, öğrenci): "Ailemiz Adana'daydı. Ablamla Beşiktaş'ta kalıyorduk. Annemiz uyuşturucu konusunda bizi çok uyarmıştı. 2 yıl önce, finallere hazırlanırken sürekli uykum geldiği için yeterince ders çalışamıyordum. Arkadaşımın arkadaşı 'bu seni ayakta tutar' diyerek bir hap verdi. 'Sonuçta bu bir hap ne olacak ki' diye düşündüm. Söylenildiği gibi bir etkisi de olmadı. Sınav döneminde birkaç defa daha aldım. O an rahatlama olsa da, ertesi gün kolumu kaldıramayacak haldeydim. Bir tane daha istediğimde 20 lira istedi. Meğer bir tek hap o kadarmış. Bir gün de ablama verdim. Okul bitirme dönemi nedeniyle panik halindeydi. İkimiz de kilo veriyorduk. Sebebini anlamıyorduk ama seviniyorduk. Meğer aşırı su kaybından oluyormuş. Ne kadar cahil olduğumuzu sonradan öğrendik, meğer resmen uyuşturucu kullanıyormuşuz."

 

Ağızdan ağıza 'hap' transferi

 

* DJ Soulpower: Yeni kullananlar acayip şekillerde dans eder. Vücuduna hâkim değildir. Maddenin etkilerine alışkın değildir.

* Lackawanna Soul and Blues Band'in vokali Pınar Argın: Kullananı ayırt etmek kolay; gözbebekleri büyüyor, kafası yerinde olmuyor. Kullanmadıklarında ise sinirli ve çökük oluyorlar.

* Adını vermeyen bir işletmeci: Öpüşen erkekler ya da kızlar görüyorduk. Önce eşcinsel ilişki sandım. Elden ele almak riskli olduğu için meğer ağızdan ağıza hap transferi yapıyorlarmış.

 

'Lens takmaya başladılar'

 

Sibel Gökçe (Gate Club'ın sahibi): Kullanıcıları çok çabuk fark ediyorum. Kullanan kişinin kaşı gözü oynar, çok terler, sadece su içer ve saçma sapan dans eder. Polis kontrollerinde de gözbebeklerinin büyüklüğüne bakılıyor. Ancak son dönemde belli olmasın diye lens takmaya başladılar.

'Kapıda rezil ediyoruz'

 

         Uğur Enginer (Club Clinic Personel Müdürü): Uyuşturucuyla mücadelemiz kapıda başlıyor. Uyuşturucuyla girmeye çalışan biri yakalanırsa kapının önünde resmen eziyoruz, deşifre ediyoruz... Ki bir daha aynı şeyi yaparken üç kere daha düşünsün.

 Yazar : Fatih GÜRCÜ | Okunma : 15046 | Yorum ( 0 ) | Tarih: 15.08.2008 | Oy:  | Oy ver | Arkadaşına Gönder |

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 705448
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2595 YTL
1 USD : 4.8230 YTL
Satış
1 EUR : 4.2877 YTL
1 USD : 4.8317 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,20 saniyede yorumlandı.