Ana sayfan Yap   Favorilerine Ekle   E-Posta   Tavsiye Et   İletişim 
Bugün : 23 Temmuz 2018   
 
 
 

Ana Sayfa

Haberler

Forum

F.Galeri

Üyeler

Sms

Z.Defteri

Video

Mp3

Canlı Y.yurt

Linkler

Radyo

YesTube
 
Forumdaki Son Cevaplar : SİTEMİZİN ALAN PARASINI YATIRARAK SİTEMİ..(MalatyaHaber) SAİME ÖZGÜR VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HASAN HÜSEYİN ÖZTÜFEKÇİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) İBRAHİM GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) HAYRETTİN KELEŞ VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) İFAGAT KORKMAZ VEFAT ETTİ..(onbasioglu) VAHAP ÖNAL VEFAT ETTİ..(onbasioglu) HASAN GÜRER VEFAT ETTİ..(Yesilyurt) AYDINLATMA LAMBALARI..(onbasioglu) AHMET BAYRAM İNCİ VEFAT ETTİ..(onbasioglu)
Dalbastı Kirazı Ne Mutlu Türküm Diyene !
Menü
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : MalatyaHaber
Bugün : 0
Dün : 0
Onay bekleyen : 0
- Kayıtlı üye : 2034

Aktif Üyeler
 Aktif üye yok..
Sitede aktif
Üye : 0
Misafir : 1
Toplam : 1
Rekor : 71 kişi 21.05.2017 09:54:44

Site sayacı
Bugün Tekil : 35
Bugün Çoğul : 35
Bugün Toplam : 70

Dün Tekil : 78
Dün Çoğul : 78
Dün Toplam : 156

Genel Toplam : 7407760
Anket
Sitemizde Radyo Yayını Olmasından Memnunmusunuz?
Evet (79 %)
Hayır (20 %)
1265 - Katılım
( Sonuçlar )
Reklam
Hava Durumu
Malatya
Dünya’da yeni yıl gelenekleri
Bu yazara ait yazılar | Tüm yazarlar

2009 yılının tüm yeşilyurtunsesi sitesi üyeleri ve yöneticilerine sağlık, başarı ve huzur  getirmesi dileğiyle, mutlu yıllar. TGENÇ

 

Dünya’da yeni yıl gelenekleri

 

31 Aralık günü akreple yelkovan gece yarısı saat 12’de birleştiğinde, sadece yeni bir güne geçmiyor aynı zamanda yepyeni bir yılın başlangıcını da kabul etmiş oluyoruz. Bir yılı daha eskitiyor, yeni bir yıla da daha umutla bakıyoruz.

 

Dünyanın hangi coğrafyası olursa olsun, her toplumun kendine göre bir “Yılbaşı”sı var. Hangi dini benimsiyor ve hangi takvimi kullanıyorsa kullansın, zamanın da bir “sınır”ı var. Bütün toplumların kendisine has kültürleri var ve her biri yeni gelen yılı farklı biçimlerde karşılıyor. Yalnız tek ortak nokta; gelecek yıl hep umutla, neşeyle, dostlukla ve sevgiyle bekleniyor.

 

Farklı coğrafyalarda, farklı inanç temellerine dayanan Yılbaşı etkinliklerinden bazılarını bir araya getirerek bir derleme sunuyoruz size…

 

Çin: Ay takvimini kullanan Çinliler, yeni yılı her sene 21 Ocak ile 21 Şubat arasında (Miladi takvime göre) kutlarlar. Yeni yıl, Ay’ın Yeni Ay haline gelmesiyle başlar ve yaklaşık 15 gün sonra Dolunay ile son bulur. Çin’in en önemli bayramı olarak kutlanan Yılbaşı’nda, günler öncesinden Çinliler evlerinde sıkı bir temizliğe girişirler. Evlerini tepeden tırnağa silip süpüren Çinliler, böylelikle önceki yıldan kalan kötü şansın evlerinden uzaklaşacağına inanırlar. Birçok Çinli evlerinin camlarına ve kapılarına kırmızı örtüler asar. Taoizm ve Budizm inançlarının hakim olduğu birçok evde ise, sunaklar ve heykelcikler iyice temizlenir ve yeni yıla girmeye bir hafta kala yakılıp, yerine yenileri koyulur.

 

Yeni yıl Çinliler için; ziyafet ve görmedikleri akraba ve arkadaşları ziyaret etmek demek. Her yıl bir geçit töreni oluşturmak da Çinlilerin başka bir geleneği. Binlerce insan bu geçit törenlerinde yer alabilmek için sokaklara koşar, yılbaşına özel Aslan ve Dragon (ejderha) danslarını izlerler, çünkü Dragon, Çinliler için uzun ömrün ve zenginliğin sembolüdür.

 

İspanya: İspanyolların saat gece yarısına geldiğinde, 12 adet üzüm tanesi yemek gibi bir adetleri vardır. Çoğu zaman şarapla yıkanarak yenen üzüm tanelerinin, gelecek yılda mutlu geçecek 12 ayı simgelediğine inanırlar. İspanyollar “3 Kral” geleneklerini de hala sürdürürler. Üç bilge adamın gelip çocukların ayakkabılarının içine oyuncak koyduğuna inanırlar. Gece yarısı bütün çocuklar ayakkabılarını balkonlara ya da pencere kenarlarına bırakıp yatar ve 1 Ocak’ta da aldıkları tüm hediyelerle sokaklara fırlarlar. Bu yüzden İspanyol çocuklar için Yeni Yıl’ın başka bir anlamı vardır.

 

Avustralya: Yeni Yıl’ı birçok ülke gibi 31 Aralık’ta kutlamaya başlar, ancak Avustralya Güney Yarımküre’de yer aldığı için bu tarih orada yaz mevsimine denk düşer. Sahilde piknik ve kamp yapmak, Avustralyalıların vazgeçemediği bir gelenek. Rodeo, piknik yarışları ve sörf karnavalları gibi eğlenceli ve coşkulu aktiviteler de Avustralya kıtasının yeni yıl etkinlikleri arasındadır.

 

Brezilya: Brezilyalılar da tıpkı İspanya halkı gibi, gece yarısı 12 tane üzüm yer ve yedikleri her üzüm tanesi de gelecek yılın bir ayını temsil eder. Eğer üzüm tatlı çıkarsa ve kaçıncı taneyse, o ayın iyi ve güzel geçeceğine inanırlar. Mesela, ağızlarına attıkları üçüncü tane ekşiyse, 3. ay yani Mart Ayı’nın kötü geçeceğini düşünürler. Bir de Brezilyalılar 1 Ocak’ta maskeli balo düzenlerler. Herkes yüzüne maskeler takıp, farklı kostümler giyerek, eğlenceye devam eder.

 

Hindistan: Adetler ve gelenekler ülkesi olan Hindistan’da da farklı dini inançlara sahip toplumlar, Yeni Yıl’ı farklı biçimde kutlar. Hindu dinini benimseyen toplumlar, Diwali adını verdikleri bayramlarla, yeni yılı ışık şölenleriyle karşılar. Yeni yılda zenginlik ve güzel bir gelecek getireceğine inandıkları Tanrıça Lakshmi’ye ibadet etmek ve her yerde ışıklar yakmak Hintlilerde bir Yeni Yıl geleneğidir.

 

Pencap bölgesinde, Sihizm’e inananlar da bir festival düzenleyip, geleneksel dansları ve şovlarıyla yeni yılı karşılarlar.

 

Japonya: Yaygın olarak Şinto dinini benimseyen Japonlar, yılbaşını 1 Ocak’ta kutlar ve etkinlikleri yaklaşık 2 hafta sürer. Kötü ruhları evlerinden uzaklaştırmak isteyen Japonlar, evlerinin etrafını hasırlarla döşerler. Şinto dininde sonsuz hayatı simgeleyen çam yeşili rengi eşyalarla ve dürüstlüğü simgeleyen bambularla evlerini renklendirirler. Japonlar, bir de çevrelerindeki herkese yılbaşı kartı gönderir. O dönemlerde Japon postacılar o kadar yoğun olur ki, farklı kurumlardan yardım desteği almak zorunda kalırlar. Her çocuğa bir zarf içinde para vermek de Japonların bir başka geleneğidir.

 

Küba: Kübalılar, yeni ve güzel kıyafetler giyinip, ellerine de boş bir bavul alıp, Yılbaşı günü evin içinde gezinir, tur atarlar. Böyle bir hareketin gelecek yeni yılda onlara bol bol seyahat etme imkanı verdiğine inanırlar.

 

Venezüella: Gelecek yılın, kendilerine şans getirmeleri için, Venezüellalılar Yılbaşı gecesi sarı iç çamaşırı giyerler. Bir de Yeni Yıl’a günler kala bir dilek listesi oluşturur ve beklentilerini, dileklerini bir kağıda yazarlar. Bir süre bu kağıtları saklayıp ve kimsenin bu dilekleri okumadıklarına emin olduktan sonra da, bu listeyi Yılbaşı’na girmeden önce yakarlar.

 

Finlandiya: Bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya’da da Noel arifesi, evdeki tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra saunaya gitmek çok eski ve önemli bir gelenek. Saatlerce saunada ter döken ve yıkanan Finliler böylelikle yeni bir yıla zinde, arınmış ve temiz girerler.

 

www.anneyiz.biz sitesinden alıntı


 Yazar : Tülin GENÇ | Okunma : 1418 | Yorum ( 0 ) | Tarih: 30.12.2008 | Oy:  | Oy ver | Arkadaşına Gönder |

Üyelik
Kullanıcı Adı :
 
Şifre :
 
Güvenlik :
 041141
Güvenlik :
 
Hatırla :
 
   

» Yeni Kayıt !
» Şifremi Unuttum !
Bilgi
Merhabalar. Web sayfamıza hoş geldiniz. YEŞİLYURT İlçemiz Malatya İli merkezine 9 Km. uzaklıkta adı gibi yeşil ve bir o kadar da güzel bir ilçedir. İlçemiz özellikle DALBASTI kirazıyla, bunun yanında yine çeşit çeşit meyveleri, birbirinden güzel mesire yerleri, Malatya nın en modern sosyal - spor tesisleri ve çay bahçeleriyle ünlüdür. Tarihi ve günümüz mimari yapılarıda Yeşilyurt a ayrı bir hava katmaktadır. İlçemiz Malatya merkeze en yakın ilçedir. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde Malatya merkez ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Yaz mevsiminde yolunuz Malatya dan geçerse mutlaka ilçemize uğrayıp DALBASTI KİRAZIMIZIN tadına bakın. İnanın Pişman olmayacaksınız... İlçemize gelirken sakın fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Köşe Yazıları

Tülin GENÇ

KISA ZAMAN İÇERSİNDE YAŞANAN MUTLULUKLAR

Fatih GÜRCÜ

BİZİ KİMLER YETİŞTİRDİ?

GENÇ BAKIŞ H.Y.B

"ÖĞRETMEN YÜREKTİR"
Saat
Takvim
« Haz Temmuz
Pz Sl Çs Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Döviz Kuru
Alış
1 EUR : 4.2606 YTL
1 USD : 4.8000 YTL
Satış
1 EUR : 4.2888 YTL
1 USD : 4.8086 YTL
Son Dakika
Google'da Ara
..Buraya Yaz..
Kuşadası Escort
Bu Sitedeki Yazı ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz Her Hakkı Saklıdır.2004© Copyright Yesilyurt Web Te@m
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi/kuruma ait olacaktır. yesilyurtunsesi.com sitesinde yayınlanan materyaller kişilere aittir. yesilyurtunsesi.com ile bir ilgisi yoktur. yesilyurtunsesi.com sadece materyallerin yayınlanmasına müsaade eder. Bu Site MSAJANS Sponsorluğu ve YEŞİLYURT BİLGİSAYAR'ın Teknik Desteğiyle Yayınlanmaktadır.
Aspsitem
Bu sayfa: 0,81 saniyede yorumlandı.